>>>

Dlaczego system liniowy?

Sporo osób stawiając pierwsze kroki w branży nagłośnieniowej zadaje sobie podobne pytania. Po co właściwie mi system liniowy i co tak naprawdę składa się na jego przewagę nad zwykłymi zestawami nagłośnieniowymi opartymi o punktowe źródła dźwięku?

Postaram się choć trochę przybliżyć Wam odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego system liniowy?

Tak naprawdę jest to temat na długi, treściwy artykuł poparty źródłami i wzorami, ale mówiąc krótko:

  1. Mamy możliwość bardzo solidnej rozbudowy w przyszłości. Przykładowo jeżeli myślimy o ciągłym rozwoju i realizowaniu coraz większych przedsięwzięć warto zainwestować w system liniowy. Nawet najprostszą liniówką bez problemu obsłużymy małe wydarzenie (np nagłośnienie sal, nawet tych najbardziej wymagających) i zrobimy to znacznie lepiej niż jakimkolwiek innym rozwiązaniem. Poźniej bez problemu możemy obsłużyć tym samym zestawem mały plener (do 1000 osób), a w razie potrzeby w przyszłości wystarczy, że dokupimy kilka kolejnych modułów i już możemy cieszyć się zestawem pozwalającym napędzić kilkutysięczne imprezy, co byłoby niemożliwe w przypadku punktowych źródeł dźwięku. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, w której nasz standardowy zestaw okazuje się za słaby, a którego nie da się już później rozbudować, co zmusza nas i tak do kupna liniówki, tylko już kompletnej - rozbudowanej. Dlatego w sytuacji, w której wiemy, że będziemy się rozwijać postawmy na system liniowy.
  2. Tylko taka konstrukcja pozwala uzyskać podobną głośność blisko sceny jak i w większej odleglości od niej - co nie jest możliwe w przypadku typowych, punktowych źródeł dźwięku. Jest to osiągane dzięki temu, że system złożony jest z wielu modułów, gdzie każdy z nich precyzyjnie "celuje dźwiękiem" w różne sektory publiczności (patrz rysunek poniżej). W przypadku punktowych źródeł dźwięku fala rozchodzi się nie w sposób skupiony (że czoło fali powiększa się jedynie w jednej płaszczyźnie) lecz sferycznie (czoło fali powiększa się w obu płaszczyznach) przez co, wraz ze wzrostem odległości, energia akustyczna dźwięku bardzo szybko się rozprasza.
  3. Liniówka bardzo dobrze sprawdza się w lokalizacjach gdy chcemy zagrać daleko. Jest to osiągalne również dzięki konstrukcji, o której mowa w punkcie wyżej (patrz rysunek). Punktowym źródłem dźwięku przez jego fizyczną budowę (brak skupienia fali) nie da się grać na większe odległości, co gronem modułów liniowych jest osiągalne bez przeszkód.
  4. Nagłaśniając systemem liniowym cokolwiek, zrobimy to po prostu znacznie lepiej niż jakimkolwiek innym rozwiązaniem -zapewniając krystalicznie czysty dźwięk. Dzięki skupionej kierunkowości poszczególnych modułów zmniejszamy do minimum ilość niepożądanych odbić od sufitów i podłóg co znacznie zminimalizuje zniekształcenia spowodowane wzajemnym znoszeniem i wzmacnianiem się fal odbitych z właściwymi. Podniesie to znacząco walory brzmieniowe naszej realizacji i zapewni odbiorcom bardzo dobre wrażenia słuchowe zarówno blisko jak i daleko od sceny.

Rys.1*: Grafika przedstawia przykładową symulację rozkładu ciśnienia akustycznego w zależności od odległości odpowiednio: od systemu liniowego oraz od punktowego źródła dźwięku. Widzimy wyraźnie różnice nie tylko w pokryciu terenu (w przypadku systemu liniowego głośność na sporej odległości od sceny jest podobna), ale także mocy akustycznej generowanej przez system na większej odległości (tutaj przykład dla 32m). Rożnica między punktowym źródłem, a źródłem liniowym może wynosić 15 dB (!!!) mimo, że na pierwszym metrze grają tak samo głośno (140 dB).

splay---punktowe-vs-liniowe.jpg

* Rozkład zależy od wielu parametrów (takich jak długość grona względem badanej częstotliwości, charakterystyki poszczególnych komponentów, ich kierunkowości oraz mocy, rodzaju sygnału, akustyki właściwej dla pomieszczenia bądź terenu) dlatego proszę traktować powyższy rysunek jako przykład, gdyż określenie rozkładu dla każdej konfiguracji będzie inne i należy je wykonać indywidualnie.


Autor: Kajetan Mastela